W PIĘKNYM HRADKU.

Hradec nad Morawici.

Zamek w Hradku nad Morawici. 
W ubiegłym roku miałem okazję wybrać się do Hradka nad Morawici. To niewielkie miasteczko znajduje się na śląsku morawskim pomiędzy Ostrawą, a Opawą. Można tutaj zobaczyć przepiękne kamienice, zamek, pałac. Uroku miasteczku dodają góry i przepływająca rzeka. W weekendy jest tutaj sennie, spokojnie. Jedynie w okolicy zamku spacerują turyści. Sporo było również naszych rodaków. W sumie do granicy jest stąd bardzo blisko, dlatego nie ma co się dziwić, że tal licznie odwiedzamy przygraniczne czeskie miasta, które naprawdę są ładne.

Parking przy zamku jest płatny również w weekendy. Bilety postojowe kupuje się w automacie, dlatego nie zapomnijcie mieć przy sobie monety. Zwiedzanie zamku również jest płatne. Chętnie bym zobaczył jego wyposażenie, ale czas mi na to nie pozwalał. Tego dnia byłem do południa w Ostrawie, a po południu w Opawie. Hradek był tylko dodatkiem do wycieczki. Gdybym miał więcej czasu to usiadł bym sobie na ławce i z góry podziwiał okolicę. Widoki są przepiękne. Rzeka płynie spokojnie wśród drzew. Momentami jest zarośnięta. Nie widziałem nigdzie wypożyczalni kajaków, a szkoda, bo rzeka aż prosi się by po niej popływać.

Hradek ma niepowtarzalny klimat. Ta nuda, puste, ale jakże urokliwe kamieniczki sprawiają, że człowiek zaczyna się zastanawiać nad pewnymi sprawami. Miejsce to jest inspiracją. W Polsce brakuje mi takich miejscowości. Jeśli kiedyś będziecie w okolicach Ostrawy, czy Opawy to koniecznie tutaj przyjedźcie. Na pewno nie będziecie żałować i z pewnością nabierzecie apetytu na dalsze zwiedzanie małych urokliwych czeskich miasteczek.

Wszyscy szukają raju gdzieś daleko, a on jest tuż obok nas.

Odległość między Hradkiem, a Raciborzem wynosi 39 km.

Zdjęcia dostępne są TUTAJ.
Informacje na temat zamku znajdziecie TUTAJ.