16 kwietnia 2018

Relacja z wycieczki do ZOO Leśne Zacisze - Lisów 2018.

Antylopa Eland
Niedzielne popołudnie postanowiliśmy spędzić w ogrodzie zoologicznym Leśne Zacisze w Lisowie koło Kielc. Gdy dojechaliśmy na miejsce byliśmy w lekkim szoku. Baliśmy się, że nie będzie gdzie zaparkować samochodu. Na szczęście obsługa ZOO sprawnie kierowała ruchem wokół ogrodu, dlatego szybko udało nam się zaparkować auto. Kolejka do kasy była ogromna. Tak dużej frekwencji się nie spodziewaliśmy. Fajnie, że nasze ZOO z każdym miesiącem zyskuje nowych fanów. W kasie pobraliśmy mapki i udaliśmy się na spacer po tym wyjątkowym parku.

Od naszej ostatniej wizyty sporo się zmieniło. Nie spodziewaliśmy się aż tylu inwestycji. Żadne miejskie ZOO nie rozwija się w tak szybkim tempie jak nasze w Lisowie. Jesteśmy pełni podziwu dla właścicieli Leśnego Zacisza. Widać, że bardzo kochają to co robią. Dobro zwierząt stawiają na pierwszym miejscu co bardzo się chwali. Mieszkańcy ogrodu nie boją się ludzi, chętnie pozują do zdjęć, dają się pogłaskać. Przede wszystkim są zadbane. Widać, że życie w Zaciszu bardzo im się podoba.

Podczas spaceru podsłuchiwaliśmy innych zwiedzających i z tego co usłyszeliśmy można wywnioskować, że bardzo im się podoba Leśne Zacisze. Spore grono ludzi znało już ZOO na pamięć. Jeden drugiemu opowiadał ile było zwierząt kiedyś, a ile jest teraz.

Jak już wspomniałem wcześniej w ogrodzie zaszło wiele zmian. Przez zimę zbudowano nowe woliery dla szopów praczy i ostronosów rudych. W ich sąsiedztwie zamieszkały serwale, o których pisaliśmy na Blogu Fani ZOO. Zajmują one wolierę obok szopów. O tym też już wspominaliśmy, tylko wtedy nie wiedzieliśmy dla kogo jest przeznaczona. Koczkodany zielone mają nowych sąsiadów. Obok ich woliery powstała nowa, gdzie mieszkają lemury czerwonozłote. Zbudowano także wolierę dla olśniaków himalajskich. Zlokalizowana jest na przeciwko wybiegu dla zebr. Niebawem obok niej powstaną nowe. Na jednym z 4 nowych wybiegów dla kopytnych zamieszkały antylopy blesbok. Na ten moment nie są one dostępne dla zwiedzających. Zwierzęta obecnie przyzwyczajają się do nowego miejsca. Sprowadzono również samca antylopy sitatunga. Nowością jest także żeneta, która niestety za dnia śpi ukryta w swoim domku.

ZOO w Leśnym Zaciszu może pochwalić się również licznym potomstwem. 14 lutego tego roku na świat przyszła zebra Chapmana. 5 dni temu urodziła się koza karłowata. Kilka tygodni temu odebrano poród krowy zebu. Urodził się także muflon, gwanako i pięć świnek mangalic.

Obecnie w budowie jest kilka wolier. Niebawem będą one gotowe na przyjęcie pierwszych lokatorów. Jedna z nich stanie tuż obok wybiegu pekari obrożnych, druga w sąsiedztwie surykatek. Cały czas szykowane są woliery dla ptaków, które stoją na przeciwko wybiegu dla zebr. Gotowa jest już jedna, dwie kolejne są w przygotowaniu.

Gotowe są również nowe wybiegi dla zwierząt kopytnych. Znajdują się one pomiędzy wybiegami dla antylop gnu, a bawoła afrykańskiego leśnego. Na jednym z nich mieszkają już antylopy blesbok. Nadal nie zamieszkany jest wybieg pomiędzy kucami, a krowami szkockimi.

Co prawda wiemy jakie zwierzęta powinny się pojawić w Zaciszu w przeciągu najbliższych miesięcy to jednak te informacje zostawimy dla siebie. Chcemy wam zrobić niespodziankę, dlatego powoli będziemy odkrywać wszystkie karty.

Tym razem nie udało nam się zobaczyć bawoła afrykańskiego leśnego, jeżozwierza, żenety, szopów praczy. Jeżeli chodzi o serwale to dostrzegliśmy tylko ich uszy.

Przeprowadziliśmy także interesującą rozmowę z kaczkami. Miały nam tyle do opowiedzenia, że nie wiedziały od czego zacząć (śmiech).

ZOO w Leśnym Zaciszu jako jedyne w Polsce posiada antylopy blesbok, lemury czerwonozłote i bawoła afrykańskiego leśnego.

Jeżeli nie macie planów na kolejny weekend to skorzystajcie z tego, że niedziela będzie wolna od handlu i wybierzcie się do Zacisza. Jeżeli nie dacie rady to już teraz zaplanujcie sobie tutaj majówkę. Weźcie ze sobą kiełbaski, węgiel na grill i delektujcie się pięknem przyrody.

Wczoraj wszystkie grille były zajęte, na placu zabaw był tłok, w domu gościnnym odbywały się imprezy okolicznościowe. Fajnie, że ludzie dostrzegli to miejsce jako świetną atrakcję turystyczną.

Tutaj musicie być, dlatego w imieniu swoim i właścicieli zapraszamy was do ZOO w Leśnym Zaciszu. W okresie wiosennym park ten czynny jest od godziny 10:00 do 18:00. Od czerwca czas zostanie wydłużony do 19:00. W kwietniu bilet dla osoby dorosłej kosztuje 18 zł, od maja 20 zł.

Zapraszamy również do obejrzenia filmu promującego ZOO. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Zdjęcia mojego autorstwa dostępne są TUTAJ.
Zdjęcia autorstwa Łukasza J. dostępne są TUTAJ.

Dziękujemy dyrekcji za miłą gościnę :)