14 października 2017

Relacja z wizyty w ZOO Leśne Zacisze - październik 2017.

Ibisy czczone
Korzystając z ładnej pogody wybraliśmy się wczoraj na spacer do ZOO w Leśnym Zaciszu. Byliśmy ciekawi jak ogród prezentuje się o tej porze roku. Tradycyjnie szliśmy tą samą trasą, dlatego nie będziemy się powtarzać i przejdziemy do konkretów. Od naszej sierpniowej wizyty sporo się zmieniło. Na terenie ZOO trwają prace budowlane, przyjechały nowe zwierzęta, sporo też przyszło ich na świat. Rośliny przepięknie mieniły się kolorami co dodało uroku temu miejscu. W chwili zwiedzania byliśmy jedynymi gośćmi ogrodu. Czuliśmy się wyjątkowo, gdyż gdziekolwiek byśmy nie spojrzeli wszędzie byliśmy obserwowani przez zwierzęta. Przyglądały się nam z każdej strony. Niektóre prosiły się, by je pogłaskać. Miło będziemy wspominać tą wizytę. Zresztą jak każdą, bo Leśne Zacisze to naprawdę piękne miejsce, które warto zobaczyć.

Nowe zwierzęta.
Jak już wspomniałem od sierpnia sporo się zmieniło. Do ZOO przyjechał drugi wielbłąd dwugarbny oraz druga walabia Benetta. Na wybiegu bawołów pojawiły się kazarki egipskie. Niestety nie udało nam się ich zobaczyć. Zwierzaki ze względu na porę roku szukają ciepła, a te znajdują w specjalnie wybudowanych dla nich domkach. Również powiększyło się stado muflonów. 

Narodziny.
Byliśmy zdziwieni, że od naszej ostatniej wizyty na świat przyszło tak dużo zwierząt. Widać, że w Zaciszu czują się świetnie, dlatego tak licznie się rozmnażają. Potomstwa doczekały się bawoły indyjskie, osiołki domowe, osiołki nubijskie, krowy szkockie, owce grzywiaste arui. 

Inwestycje.
Na ten moment na ukończeniu jest aż 6 wybiegów dla zwierząt kopytnych. Ponadto obok woliery koczkodanów trwa budowa prawdopodobnie kolejnej woliery dla innego gatunku małp. Również na wybiegu kazarki rdzawej trwa budowa dużej woliery. Sądząc po rozmiarach wywnioskowaliśmy, że zamieszkana będzie ona przez jakiegoś drapieżnika. Jakie zwierzęta konkretnie zamieszkają na wymienionych przez nas wybiegach i wolierach? O tym dowiemy się wiosną przyszłego roku kiedy to ZOO zostanie ponownie otwarte dla zwiedzających. 

Jakich zwierząt nie widzieliśmy? 
Tradycyjnie nie udało nam się wypatrzeć mar patagońskich. Niestety wielbłądy też nie chciały wyjść na swój wybieg. Nie widzieliśmy też drugiego oryksa szablorogiego, kazarek egipskich, ostronosów rudych, ibisów szkarłatnych, drugiej zebry. 

Godziny otwarcia. 
Obecnie ogród czynny jest do godziny 17:00 natomiast na dniach zostanie on zamknięty dla zwiedzających i ponownie otwarty wiosną przyszłego roku. O tej porze roku gości jest mało a i zwierzęta szukając ciepła chowają się w swoich domkach, dlatego goście niewiele by w tym czasie zobaczyli. Jeśli zima będzie łagodna to z pewnością przyspieszą prace budowlane związane z nowymi wolierami i wybiegami. Już teraz nie możemy się doczekać kolejnego sezonu i listy nowych zwierząt, które przyjadą do Zacisza. 

Szczegółowa lista mieszkańców ZOO w Zaciszu dostępna jest TUTAJ.

Zdjęcia mojego autorstwa dostępne są  TUTAJ.
Zdjęcia autorstwa Łukasza dostępne są TUTAJ.