07 sierpnia 2017

Relacja z wizyty w ZOO Leśne Zacisze Lisów - sierpień 2017.

Osiołek przylepa :)
Wczorajsze popołudnie spędziliśmy w ogrodzie zoologicznym "Leśne Zacisze" w Lisowie. Około godziny 15:00 spotkaliśmy się z właścicielami prywatnego ZOO. Głównym tematem rozmowy były zwierzęta i zamiłowanie do ogrodów zoologicznych. Fajnie jest poznawać ludzi, którzy tak jak my mają zamiłowanie do zwierząt, ZOO itd. Miło będziemy wspominać wczorajsze spotkanie. Kilkanaście minut po godzinie 15:00 udaliśmy się na spacer po ogrodzie. Od naszej czerwcowej wizyty sporo się zmieniło. Przede wszystkim przybyły nowe zwierzęta. W ogrodzie trwają też prace przy budowie kolejnych wybiegów dla zwierząt kopytnych. Widać jak bardzo właściciele się starają, by ich ZOO było na jak najwyższym poziomie. My też jesteśmy zadowoleni z tego, że tak blisko domu mamy tak piękne miejsce jak "Leśne Zacisze".

Tradycyjnie spacer rozpoczęliśmy od wybiegu czarnych łabędzi, żurawi i gęsi. Później doszliśmy do zagrody, gdzie mieszkają konie, a następnie znaleźliśmy się w świecie zwierząt egzotycznych. Podziwialiśmy mundżaki chińskie, walabie Benetta, dzikie gęsi, koczkodany zielone, antylopy eland, bawoły indyjskie, strusie emu, osły nubijskie, osły domowe, kozy, surykatki i pieski preriowe. Pekari obrożne schowały się w domku, dlatego stwierdziliśmy, że odwiedzimy je wychodząc z ZOO. Samiec osła to bardzo sympatyczne zwierze. Gdy tylko nas zobaczył od razu przyszedł się przywitać. Jest strasznym pieszczochem i uwielbia gdy się go głaszcze.

Chwila  przerwy i czas iść dalej. W kolejnej części widzieliśmy wielbłąda dwugarbnego, kozy, dzikie gęsi, krowy zebu, kozy sumatrzańskie, strusie nandu, antylopy oryks szablorogi. Te ostatnie były za daleko, by zrobić im fajne zdjęcia. Ich sąsiadami są mary patagońskie. Niestety nie udało nam się ich zobaczyć. W trzeciej strefie podziwialiśmy ibisy czczone, modrzyka zwyczajnego, antylopy kob liczi, alpakę, osła Poitou, antylopy gnu brunatne, antylopy sitatunga, kangury rude. Sitatungi i kangury rude są nowością. Do swojej dyspozycji mają ogromne wybiegi i domki.

Kolejne zwierzęta jakie widzieliśmy to żurawie koroniaste, ibisy szkarłatne, muflony, gwanako, zebry stepowe. Na wybiegu nie było owiec grzywiastych arui i jeżozwierza. W dalszej części podziwialiśmy bawoła afrykańskiego leśnego, dziki ,daniele, krowy szkockie, kozy, owce, kuce, świnie mangalice, gęsi, kazarki rude, amerykańską świnkę miniaturową, bociana, skunksy, szopy pracze, ostronosy rude, papugi i bażanty. Nowością była samica bawoła afrykańskiego leśnego. Ten gatunek zwierzęcia widzieliśmy po raz pierwszy.

Na koniec postanowiliśmy wrócić się do zwierząt kopytnych, których wcześniej nie udało nam się zobaczyć. Tym razem mieliśmy szczęście i na wybiegach widzieliśmy owce grzywiaste arui i antylopy nilgau. Mary nadal siedziały w swoim domku. Antylopy oryks również postanowiły zrobić nam psikusa i się schowały. Odpoczęliśmy na drewnianej huśtawce i poszliśmy odwiedzić pekari. Mieliśmy szczęście, gdyż cała rodzinka wyszła na wybieg. Jeszcze raz poszliśmy zobaczyć elandy, bawoły indyjskie, mundżaki i walabie.

Przed wyjściem udaliśmy się do strefy rekreacyjnej, gdzie odpoczywaliśmy na hamakach. Ostatnim punktem naszej wycieczki były stawy dzikich kaczek i wybieg pawi. Przy wyjściu kupiłem pamiątkowy magnes na lodówkę w cenie 5 zł.

ZOO "Leśne Zacisze" w Lisowie to miejsce, które jest przyjazne zwierzętom. Mieszkają one na dużych przestronnych wybiegach, które zostały tak urządzone, by przypominać zwierzakom ich naturalne środowisko. Wokół wybiegów posadzono mnóstwo roślin, które zdobią ogród. Na terenie całego parku znajdują się ławki, huśtawki, tablice edukacyjne. Miejsce samo w sobie jest czyste, zadbane i prowadzone z pasją. Jeśli kiedyś odwiedzicie nasz region to koniecznie tutaj przyjeździe. Nie tylko zobaczycie piękne zwierzęta, ale i odpoczniecie i miło z rodziną spędzicie czas.

W części rekreacyjnej do dyspozycji gości są stoliki, grill, plac zabaw, siłownia, eurobungee, hamaki, huśtawki, szachy i inne. W lokalu gastronomicznym można urządzić sobie wesele lub bankiet.

Dojazd do ogrodu jest łatwy. Będąc w Kielcach kierujcie się na drogę krajową numer 73 w kierunku Buska Zdroju. Po przejechaniu 20 km w miejscowości Lisów należy skręcić w prawo zgodnie z oznakowaniem. Do ZOO prowadzi leśna droga przez około 2 km. Do dyspozycji gości jest bezpłatny parking. Ze względu na przebudowę mostu na rzece Nida w Morawicy zalecany jest objazd przez Łabędziów, Radomice. Od strony Buska Zdroju droga jest przejezdna. Do ZOO dojedziecie również autobusem komercyjnym linia numer 208 Kielce-Chmielnik i busami jadącymi w kierunku Chmielnika i Buska Zdroju.

Chcielibyśmy również serdecznie podziękować dyrekcji ogrodu "Leśne Zacisze" za gościnę, mile spędzony czas, słowa uznania odnośnie naszej pracy na Blogu. Motywują nas one do dalszej pracy. 

Do ZOO w Lisowie z pewnością przyjedziemy jesienią kiedy to na drzewach będą kolorowe liście. W tej scenerii ogród musi wyglądać bajkowo.  Jeśli ktoś chciałby nam towarzyszyć niech da nam znać na maila :)

Zdjęcia mojego autorstwa dostępne są  TUTAJ.
Zdjęcia autorstwa Łukasza dostępne są TUTAJ.

ZOO "Leśne Zacisze" 
Lisów ul. Wygwizdów 6 
Gmina Morawica
Powiat Kielecki
Kliknij TUTAJ i zobacz oficjalną stronę ogrodu. 
Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 18 zł.