08 czerwca 2017

Świętokrzyskie na długi weekend.

Kielce - Pałac Biskupów Krakowskich widziany z ogrodu włoskiego.
Dzisiejszy post będzie nieco inny niż poprzednie. Tym razem chciałbym wam przybliżyć mój region i zaprosić do jego zwiedzania podczas nadchodzącego długiego weekendu. Świętokrzyskie to wyjątkowe miejsce na mapie naszego kraju. Wolny od zanieczyszczeń region oferuje wiele ciekawych atrakcji turystycznych. Poniżej przygotowałem wam najciekawsze miejsca, które moim zdaniem koniecznie musicie zobaczyć.

Kielce.
Stolica Gór Świętokrzyskich jest zarazem sercem regionu. Miasto dysponuje bogatą ofertą kulturalną (kina, teatry, muzea, galerie sztuki), rozrywkową, gastronomiczną i historyczną. Zwiedzanie Kielc proponuje od ulicy Sienkiewicza. Jest to deptak, przy którym znajdziecie liczne sklepy, teatr, place, na których to odbywają się imprezy (Plac Artystów, Plac Literatów, Mostek nad Silnicą, Plac H.Sienkiewicza), ławki do wypoczynku i inne. Koniecznie zajrzyjcie na Plac Artystów. Zobaczycie tam m.in. pomnik dzika. Zwierze to symbolizuje powstanie Kielc. To właśnie od jego kłów nadano nazwę naszemu miastu. Zbaczając nieco z trasy kierujcie się w stronę rynku. Jest to główny plac miejski, gdzie wiosną, latem i jesienią odbywają się liczne imprezy cykliczne. Nie tak dawno na scenie w ramach koncertu "Scyzoryki" zaprezentowali się lokalni artyści. W lipcu w ramach Festiwalu Harcerskiego będzie można zobaczyć młodych wykonawców z Polski i zagranicy. Idą ulicami Dużą lub Małą dojdziecie do Placu Najświętszej Marii Panny. Obok katedry znajdziecie tam również Pałac Biskupów Krakowskich. Budynek, w którym obecnie mieści się Muzeum Narodowe jest wizytówką miasta. Na jego tyłach bezpłatnie można posiedzieć w ogrodzie włoskim. Z Placu Zamkowego możecie przejść na ulicę Zamkową. Znajduje się tam Centrum Myśli Patriotycznej, w którego skład wchodzi Muzeum II wojny światowej. Kilka metrów dalej w stronę parku zobaczycie Dom Praczki czyli Pałacyk Tomasza Zielińskiego. Jest tam restauracja, biuro wystawowe, miejsce spotkań ludzi sztuki. Odbywają się tam również koncerty na świeżym powietrzu. Od strony parku zauważycie basztę plotkarkę. Tak naprawę nie wiadomo czemu zawdzięcza tą nazwę. Można przypuszczać, że artyści często obmawiali w niej swoich kolegów.

Kolejnym punktem na trasie jest zabytkowy Park im. Stanisława Staszica. Znajdziecie tam staw, ptaszarnię i muszlę koncertową. W drugiej jego części w kierunku Kadzielni zobaczycie popiersia znanych osobistości z kraju i zagranicy. Skoro opuściliśmy ścisłe centrum to zajrzyjcie do Geoparku Kadzielnia. Mieści się tam największy w Polsce i jeden z najpiękniejszych na świecie amfiteatrów. Każdego roku odbywa się tam wiele imprez cyklicznych. Sam geopark to piękne miejsce, z którego podziwiać można piękne widoki. Turystom udostępniono podziemną trasę turystyczną. Z Kadzielni należy wrócić w stronę centrum. Najlepiej idźcie ulicą Ściegiennego. Dojdziecie do Wojewódzkiego Domu Kultury, a następnie na ulicę Jana Pawła II, gdzie znajduje się Muzeum Lat Szkolnych Henryka Sienkiewicza, Stefana Żeromskiego, Stanisława Staszica, Na przeciwko Muzeum znajduje się Dworek, w którym to mieści się Muzeum Wsi Kieleckiej. Warto również zajrzeć na Plac Wolności, gdzie znajduje się jedno z trzech działających w Polsce Muzeów Zabawek i Zabawy. Kielecki obiekt jest największy i najstarszy. Podczas Święta Kielc odbywają się zabawy na świeżym powietrzu.

Z centrum miasta należy się udać na Wietrznie, gdzie znajduje się park geologiczny. W jego skład wchodzi centrum geoedukacji, które jest planowane do rozbudowy. Zobaczycie tam m.in. cenne dla geologii kamienie.

Kolejnym punktem na naszej trasie jest Wzgórze Karczówka. Ze szczytu góry można podziwiać przepiękną panoramę Kielc i okolic. Widać nawet najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich - Łysicę (612 m.n.p.m). Dodatkowo możecie zobaczyć klasztor, gdzie udostępniono ogród włoski. Stąd jest blisko na kamieniołom Karczówka i Ślichowice.

Kielce to także kilkadziesiąt kilometrów ścieżek rowerowych.

Powiat kielecki i jego atrakcje przyrodnicze i rozrywkowe.
Lotnisko w Masłowie - znajduje się około 5 km na północny wschód od Kielc. Obecnie lądują tam samoloty sportowe. Organizowane są tutaj pikniki i imprezy z udziałem osób skaczących ze spadochronu.
Jaskinia Raj - Uznawana za najpiękniejszą jaskinię w Polsce. Znajduje się około 8 km od centrum Kielc w kierunku Chęcin. Bilety należy rezerwować z wyprzedzeniem. Goście do dyspozycji mają przewodnika. Dodatkową atrakcją są nocujące w jaskini nietoperze.
Zamek w Chęcinach - znajduje się na szczycie wysokiej góry. Z jego baszt podziwiać można przepiękną panoramę miasta i okolic. Widać także i Kielce. W okresie letnim odbywają się tutaj imprezy i inscenizacje historyczne. Legenda mówi, że w podziemiach zamku (niedostępnych dla ludzi ze względów bezpieczeństwa), znajdują się ukryte skarby królowej Bony. Prawdopodobnie zamek miał potajemne przejście podziemne z klasztorem na kieleckiej Karczówce. W soboty o północy po zamku spaceruje biała dama. Ciekawostką jest fakt, iż rolę białej damy odgrywa mężczyzna. Z centrum Kielc na zamek jest około 20 km.
Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni - jest to kilkuhektarowy park etnograficzny, gdzie zobaczycie stare świętokrzyskie chaty i wielki młyn. Latem odbywa się tu wiele imprez ludowych i koncerty znanych gwiazd. W niedzielę dojazd do Muzeum umożliwia autobus komunikacji miejskiej linia T. Tokarnia znajduje się 25 km od Kielc.
Dąb Bartek w Zagnańsku - jest najstarszym żyjącym dębem w Polsce, a jego wiek szacowany jest na około 1000 lat. Odległość między Dębem, a Kielcami wynosi 15 km. Stąd blisko do wielkiego pieca hutniczego w Samsonowie.
Oceanika - Park Miniatur Świętokrzysko w Chrustach - kompleks rozrywkowy, w którego skład wchodzi oceanarium i park miniatur przedstawiający zabytki naszego regionu.  Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Do dyspozycji gości jest plac zabaw, restauracje i stadnina konna.  Do pokonania macie 10 km.
Gmina Strawczyn - oferuje 33 km ścieżek rowerowych, basen Olimpic czynny 7 dni w tygodniu, piękne widoki z platformy widokowej na Górze Siniewskiej, grotę św. Rozalii na górze Perzowej. W Oblęgorku mieści się Muzeum Henryka Sienkiewicza, natomiast w Strawczynie znajduje się tablica pamiątkowa przy domu, którego dziś nie ma, a przed laty urodził się Stefan Żeromski .Odległość wynosi 15 km.
Sabat Krajno - kompleks rozrywkowy, w którego skład wchodzi park miniatur, lunapark, kino 7d, gastronomia, park linowy, wyciąg narciarski. Latem odbywają się tutaj koncerty. Do Krajna z Kielc jest około 20 km.
ZOO Leśne Zacisze w Lisowie - prywatny ogród zoologiczny,w którym to zobaczycie 90 gatunków zwierząt m.in. antylopy eland, gnu brunatne, nilgau, kob liczi, zebry, wielbłądy, krowy szkockie i zebu, kangury, alpaki, pekari, osły, kuce, owce, kozy, muflony, strusie, bażanty, papugi, żurawie i inne. Nowością są surykatki i koczkodany. Dodatkowo w kompleksie znajdują się miejsca na grilla, stadnina konna, pensjonat i staw do łowienia ryb. Z Kielc należy kierować się w stronę Buska Zdroju - długość trasy wynosi 25 km.
Świętokrzyski Park Narodowy - zajmuję powierzchnię kilkuset hektarów. W jego skład wchodzi Łysica - najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich (612 m.n.p.m), gołoborza i klasztor na Świętym Krzyżu. Na Łysicę najlepiej wspinać się od strony Świętej Katarzyny. Samochód można zostawić na parkingu. Znajdziecie tutaj także sklepy, muzeum, klasztor i gastronomię. Do klasztoru na Świętym Krzyżu prowadza dwie drogi. Pierwsza asfaltowa od Huty Szklanej, druga ekstremalna od Nowej Słupi. Legenda głosi, że jak kamienny posąg św. Emeryka dojdzie na szczyt Łysej Góry to nadejdzie koniec świata. Na szczęście posuwa się z szybkością jednego ziarenka piasku na rok, dlatego do końca świata nam jeszcze daleko. Góry Świętokrzyskie słyną także ze słynnego sabatu czarownic. Do Świętej Katarzyny z Kielc jest około 20 km, na Święty Krzyż 35 km.
Zalew w Borkowie - spory zbiornik wodny gdzie swobodnie można popływać rowerkiem wodnym, małym statkiem, czy kajakiem.

Pozostałe atrakcje Świętokrzyskie. 
JuraPark Bałtów - największy i najsłynniejszy w Polsce park dinozaurów. Ponadto znajdziecie tutaj zwierzyniec, lunapark, oceanarium prehistoryczne, kino 7D, wyciąg narciarski, spływy kajakowe po rzece kamiennej. Obiekt cały czas się rozwija. Wkrótce nowe atrakcje. Z Kielc do Bałtowa jest około 90 km.
Pałac w Kurozwękach - zobaczycie tutaj nie tylko pałac, ale także labirynt z kukurydzy, hodowle bizonów, mini-zoo. Z Kielc do pokonania jest około 50 km.
Kolejka Wąskotorowa - kursuje w każdą niedzielę na trasie Jędrzejów - Umianowice. Tory prowadzą do Pińczowa. W okolicach powstanie park dorzecza Nidy, gdzie podziwiać będzie można przyrodę tych ziem, rolników pracujących na polu, zwierzęta tam żyjące i inne. Z Kielc do Jędrzejowa jest niespełna 40 km.
Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie - to właśnie stąd pochodzi słynny Koziołek Matołek. Zobaczycie jego muzeum i przeniesiecie się do krainy bajek. Z Kielc do pokonania macie około 70 km. 
Uzdrowisko Busko Zdrój - oferuje zabiegi lecznicze wykonywane w sposób tradycyjny i nowoczesny. Wokół uzdrowisk znajduje się park uzdrowiskowy, który jest miejscem wypoczynku nie tylko kuracjuszy, ale i mieszkańców miasta. Z Kielc do Buska jest 50 km.
Sandomierz - miasto turystyczne na pograniczu województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego. Zobaczycie tutaj bramę opatowską, zabytkowy rynek i okalające go uliczki, dom Jana Długosza, zamek. Można skorzystać z przejażdżki statkiem po Wiśle. Dodatkową atrakcją jest szlak Ojca Mateusza i jego muzeum.  Z Kielc do Sandomierza do pokonania macie około 100 km.
Zalew w Sielpi - Miejscowość wypoczynkowa. Wokół zalewu zbudowano domy wczasowe, powstały dyskoteki, punkty gastronomiczne i rozrywkowe. Po zalewie pływać możecie kajakiem, rowerkiem wodnym, pontonem, małymi łodziami. Z Kielc do pokonania jest 35 km w kierunku Końskich.

Świętokrzyskie to także czyste powietrze, agroturystyka, setki kilometrów ścieżek rowerowych i piękne widoki. To taki mały raj na ziemi. Mam nadzieję, że mój przewodnik zachęci was do odwiedzin mojego regionu.